Suzuki dıştan takmalı motorların kesintisiz olarak binlerce saat çalışabilmesinin arkasındaki sır ne? Elbette doğru bakım!

En çetin koşullarda ve profesyonelleri bile zorlayan rotalarda olağanüstü performans gösteren Suzuki dıştan takmalı motorların dayanıklılığı hakkında fikir edinmek için verilere bakmak yeterli.

Dıştan takmalı bir motor için dayanıklılık kavramı neyi ifade ediyor?

Dıştan takmalı bir motorun kullanım ömrü söz konusu olduğunda işin içine pek çok değişken giriyor. Bir motor verimliliğini, güvenliliğini ve yüksek performansını mükemmel şekilde ne kadar koruyabilir? Hiç kuşkusuz çok sayıda faktör buna etki ediyor ve bu faktörlerin tamamı motorun kullanım şekli ve bakım düzeniyle yakından ilişkili. Ancak bunların yanında dıştan takmalı bir motorun tasarımı ve üretim özellikleri de önemli faktörlerin başında geliyor. İşte bunlara “fark yaratan etkenler” adını veriyoruz.

Suzuki ürün yelpazesindeki motorları rakiplerinden ayıran “Üstün Dıştan Takmalı Motor” anlayışı, Suzuki dıştan takmalı motorların üst düzey teknolojisine, dayanıklılığına ve güvenilirliğine işaret ediyor.

Japon üretici, güç kategorisi ne olursa olsun geliştirdiği her yeni modelde uzun kullanım ömrünü ve yıllar boyunca stabil kalacak performansı temel ilke olarak benimsiyor. Üretim sürecindeki mükemmellik anlayışı imalat malzemelerinin seçiminden kullanılan teknolojiye, montaj aşamasından motoru dış etkenlerden koruyan boyanın atılmasına ve hatta motorun binlerce kilometre uzaktaki müşterilere sağlam, eksiksiz ve mükemmel koşullarda ulaşmasını sağlayan ambalajına kadar uzanan tüm adımları kapsıyor.

Tüm bunların teoride kalmaması için elbette Suzuki dıştan takmalı motorların denizdeki performansını gösteren somut verilere bakmamız gerek. Son derece güvenli ve güvenilir bir ürün yelpazesi sunduğunun bilincinde olan Suzuki Marine İtalya, dıştan takmalı motorlar için gerçek anlamda zorlayıcı dayanıklılık testleri anlamına gelen ve daima başarıyla tamamlanan meydan okumaları kabul etmekten çekinmiyor. Kaptan Sergio Davì önderliğinde gerçekleştirilen okyanus ötesi seyirleri ve Milano Teknecilik Kulübü ile iş birliği içinde organize edilen yarışları bu tip meydan okumaların somut örnekleri olarak sıralayabiliriz.

Sicilyalı denizcinin katıldığı son etkinlik olan ICE RIB CHALLENGE kapsamında, Suzuki dıştan takmalı motor serisinin zirvesinde yer alan bir çift DF350A motorun takıldığı 11 metrelik Nuova Jolly Prince 38 CC modeli kullanıldı ve Palermo limanından başlayan rota Balear Adaları, İspanya, Portekiz, Fransa, İngiltere, İrlanda, Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Kanada üzerinden ABD’nin New York limanında son buldu. Motorun 330 saat çalışarak 6.270 deniz milini kat ettiği seyir en ufak sorun bile yaşanmadan tamamlandı. Okyanusun uçtan uca geçildiği etkinlik bu sene de düzenlenecek ancak bu sefer rota Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde son bulacak. Palermo ile Los Angeles arasındaki 10 bin milden fazla mesafeyi kat etmek için iki adet Suzuki DF 300B motorun sağladığı yüksek güce güvenilecek.

Bir başka güvenilirlik ve dayanıklılık testi de denizcilik ehliyeti almadan açılmak isteyenlerin gözdesi ve Suzuki markasının en çok satan modeli olan teknoloji harikası DF40A için geçekleştirildi. 40 beygir gücündeki bu motor 2017 yılında “Şişme Botla İtalya Turu” adlı yarışmanın baş aktörü olarak ZAR Mini RIB 16 model bir botla tam 1.767 mil kat etti. 2018’de düzenlenen ve Cebelitarık Boğazı’nın şişme botla geçildiği etkinlikte aynı Suzuki motor bu kez RIB Marshall m2 model bir bota eşlik ederek önceki senenin üzerine 2.414 mil daha koydu. Başka bir ifadeyle, toplam 4.181 deniz mili (veya 7.743 kilometre) başka hiçbir müdahalede bulunulmaksızın sadece üreticinin bakım kılavuzunda belirttiği periyodik bakımlarla formda tutulmuş 4 zamanlı 941 cc silindir hacmindeki Suzuki motorla kat edilmiş oldu.

Bahsettiğimiz etkinliklerin, ekstrem seyir koşullarında performans göstermek üzere özel olarak modifiye edilmemiş standart motorlarla tamamlandığını belirtmeliyiz.

Suzuki dıştan takmalı motorları tercih eden kullanıcıların ve özellikle de bu motorları profesyonel olarak iş amaçlı kullananların hikayeleri, Suzuki motorların güvenilirlik ve dayanıklılık açısından en önemli referansını oluşturuyor.

Bu kullanıcılar arasında ağ, sepet veya olta gibi farklı tekniklerle avlanan pek çok balıkçının yanı sıra amatör olarak avlananlar için tekne turları düzenleyen profesyoneller yer alıyor. Elbette Suzuki motorlarının başında her gün saatlerce seyir yapan çok sayıdaki dalış teknesini, limanlardaki palamar görevlilerini ve sahil koruma personelini de bu listeye eklemek lazım.

Böylesine çeşitli bir kullanıcı grubu arasında 40 beygir gücündeki 2005 model bir DF40 Suzuki dıştan takmalı motor sahibinin sadece periyodik bakımlarla 10.000 saatin üzerinde seyir yaptığını, bir diğerinin ise DF90 modeliyle 3.219 saati tamamladığını hatırlatmadan geçmeyelim.

Pekiyi bu hedeflere ulaşmak nasıl mümkün oluyor? Her şeyin temelinde yatan üretim kalitesinin yanında dıştan takmalı motorunuzun kullanım ve bakım el kitabına uymanın, öngörülen bakım tarihlerini aksatmamanın ve motorunuz için tıpkı yeni bir motorun verimliliğini ve güvenilirliğini sağlayan orijinal yedek parçaları kullanmanın da büyük önem taşıdığını unutmamak gerek.

Paylaş :